Datum: 18.11. 2016

OBVESTILO

Spoštovani starši!

Obveščeni smo bili, da so se ponovno pojavile gliste (podančice).

Podančica je najpogostejša glista, ki povzroča okužbo pri ljudeh in je razširjena po vsem svetu. Živi izključno v človeku, pogostejša je pri otrocih. Gliste so belkaste barve, običajno v okolici zadnjične odprtine ali pa v iztrebku okužene osebe (če jih seveda opazimo). Samice so daljše od samcev in merijo od 8 do 13 mm. Vidimo jih kot kratke bele nitke, ki se gibljejo.

Čas od okužbe do prvih znakov bolezni traja od enega do dveh mesecev.

Otroka, za katerega sumite, da ima gliste,  mora pregledati zdravnik, ki otroku predpiše zdravilo proti parazitom. Zdravila za odpravljanje parazitov uničujejo parazite in ne škodujejo otroku.. Če ima otrok podančice, je najbolje pregledati vso družino, ker to pripomore k hitrejšemu okrevanju.

Jajčeca glist lahko vnesemo v telo z živili, gliste lahko dobimo tudi od živali, lahko pa tudi v peskovnikih, kjer se skupaj igra več otrok. Vnos glist v telo je navadno skozi usta v želodec oziroma črevesje, kjer poteka razvoj glist od jajčeca do odrasle gliste. Samice podančic se ponoči premaknejo do zadnjične odprtine, kamor izležejo mikroskopsko majhna jajčeca in s tem povzročajo srbenje. Ko se otrok praska, pridejo jajčeca za nohte in skozi usta  ponovno v črevesje. Tako pride do samookužbe, s tem pa se krog okužbe sklene. Krog samookužbe lahko traja do dva meseca, zato je v tem času potrebno zdravljenje.
Podančice vidimo v blatu kot en do dva milimetra dolge koščke nitke, ki se gibljejo. V nasprotju s podančicami imajo človeške gliste videz deževnika. Trakulje navadno ne vidimo cele, ampak v blatu najdemo le posamezne pet do deset milimetrov velike člene.
Pri okužbah s podančicami otroka ponoči srbi predel zadnjične odprtine. Pri okužbah z glistami je otrok navadno utrujen in zaspan ter ima kolobarje okoli oči. Pri dlje časa trajajoči nezdravljeni glistavosti lahko tudi slabše napreduje. Pri otrocih z glistami se pojavljajo bolečine v trebuhu, lahko imajo kolike, napenja jih ter imajo občasno drisko. Pri trakuljavosti se pojavljajo težave v trebuhu, lahko so zelo lačni ali pa izgubijo tek ter hujšajo.

  • Upoštevajte priporočene higienske ukrepe, kot sta menjava in prekuhavanje perila.
  • Pri praskanju se otroku na prste prilepijo jajčeca parazitov, zato obstaja nevarnost prenosa jajčec na obleko, živila, igrače …
  • Predmete, s katerimi je bil v stiku oboleli otrok, je treba oprati z vročo vodo in detergentom, da se jajčeca ne bi prenesla na druge ljudi. Tudi nohti naj bodo pristriženi zelo na kratko.

Pripravila:

Irena Kozlevčar, pomočnica ravnatelja

Dostopnost