V oddelku Motorji smo mesec januar posvetili naravoslovnim eksperimentom. Otrokom smo želeli na zanimiv in zabaven način približati naravoslovje. Skozi mesec smo izvedli veliko različnih poskusov, pri katerih so otroci lahko raziskovali, predvidevali in se samostojno igrali.

Najprej smo začeli s poskusom plava–potone. Pri tem poskusu smo spoznavali, kaj se zgodi s predmeti, ki jih damo v vodo in zakaj določeni predmeti plavajo, določeni pa potonejo. Izvedli smo tudi poskus s svečami, z voščenkami, rdečim zeljem in različnimi raztopinami …

S pomočjo balonov smo spoznavali tudi statiko. Balone smo podrgnili ob oblačila in opazovali, kako se prilepijo na steno ter kaj se zgodi z našimi lasmi, kadar so v bližini naelektrenega balona. Igrali smo se tudi z majhnimi krogi iz papirja, ki so se prilepili na naše balone. Še en poskus, pri katerem so otroci zelo uživali, je bil poskus Vulkan. Vulkane smo ustvarili iz steklenih kozarcev, ki smo jih oblekli v modelirno maso. Otroci so v vulkanih sami zmešali sok rdečega zelja, sodo bikarbono, detergent in kis ter opazovali, kaj se zgodi. Ta poskus jim je bil res všeč, saj so ga lahko izvedli čisto sami in tudi večkrat ponovili.

Namen dejavnosti je, da pri otrocih spodbujamo razvijanje naravoslovne pismenosti. Otroci so že po naravi radovedni raziskovalci sveta, ki jih obdaja, zato je pomembno, da negujemo njihovo radovednost in raziskovalni duh ter jim omogočimo pridobivanje novih izkušenj.

Pripravila: Nika Mežnar

Dostopnost