Tudi v našem vrtcu smo 15. 11. 2024 obeležili že 14. izvedbo Tradicionalnega slovenskega zajtrka. Letošnji slogan je bil »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!«. Tokrat v ospredju ni bilo specifičnega živila, ampak smo poudarjali pomen vključevanja lokalno pridelanih in predelanih živil v našo prehrano, kar spodbuja samooskrbo in kratke oskrbne verige. Strokovne delavke smo preko različnih dejavnosti, ki smo jih izvajale v tednu slovenske hrane (od 11. 11. do 17. 11.) otrokom približale letošnje sporočilo Tradicionalnega slovenskega zajtrka.
V nadaljevanju si lahko preberete dejavnosti posameznega oddelka, ki so jih zapisale vzgojiteljice.
Otrokom iz oddelka Pikapolonice je kmet Slavko predstavil svojo kmetijo in nam povedal, kako se pridobi sestavine za tradicionalni slovenski zajtrk. Po zgodbi smo spoznavali čebelo in jabolko preko senzorih vrečk in ilustracij, igrali smo se tudi s plastelinom, vozili, odtiskovali jabolka in plesali ob pesmi Traktor.
V oddelku Balončki smo spoznali zgodbico Anje Štefan Jabolko, izdelali jabolčni smoothie in spoznavali jabolko. V gozdu smo prebrali slikopis Zajček in lisička zajtrkujeta. Spoznavali smo kravo, njeno oglašanje in se preizkusili v molži. Kruh smo spoznali preko deklamacije Mojster pek in iz plastelina zgnetli svoje “kruhke”, potem pa smo na to tematiko izvajali še različne masaže. Oponašali smo brenčanje čebele, si ogledali različna okna v panju in spoznali čebelarske pripomočke. Izdelali smo tudi pogrinjke za tradicionalni slovenski zajtrk.
V oddelku Klobučki smo se najprej osredotočili na gibanje in se tako vsakodnevno razgibavali, telovadili in se veliko pogovarjali, kaj vse je potrebno za ohranjanje zdravja. V tednu slovenske hrane smo spoznavali še različno sadje in zelenjavo. Podrobneje smo spoznali pomarančo, iz katere smo si pripravili sok poln vitaminov. Ogledali smo si tudi satje in se pogovarjali, kako nastane med ter ga poskusili. Zadnji dan pred tradicionalnim zajtrkom pa smo skupaj izdelali še namizne dekoracije.
V oddelku Žabice smo slovenski tradicionalni zajtrk spoznali ob pravljici Mojca Pokrajculja in ob pravljici Medenjaček. Preko različnih dejavnosti smo spoznali kako pomembno vlogo v našem življenju imajo čebelice. O sestavinah zajtrka smo se pogovarjali ob fotografijah, spoznali peko kruha, likovno ustvarjali, izdelali pogrinjke in se seznanjali, kako pomembno je naše zdravje. Veliko časa smo namenili tudi pogovoru o primernem obnašanju s hrano, kot tudi vedenju pri mizi.
V oddelku Vlakci smo teden slovenske hrane praznovali s pomočjo zgodbe o zelo lačni gosenici. Z otroki smo preko branja knjige in igre ugotavljali, kako pomembna je zdrava prehrana in prav tako, kako je pomembna raznolika prehrana za rast in razvoj. Poleg tega smo si teden popestrili z izdelavo posebnih pogrinjkov, ki so na dan tradicionalnega slovenskega zajtrka krasili našo mizo.
Pri Medvedkih smo se pogovarjali o ključnih sestavinah in kako jih dobimo. Ogledali smo si poučen posnetek Ribiča Pepeja, ki ga otroci obožujejo. Vsak je naredil tudi svoj pogrinjek, ki ga je na tako zelo pomemben dan uporabil pri zajtrku.
V oddelku Lubenice smo se v Tednu slovenske hrane posvetili spoznavanju zdravih in nezdravih živil. Otroci so s starši poiskali fotografije, katere so prinesli v vrtec in smo jih uporabili za izdelavo plakata. Otroci so živila razvrščali tudi glede na skupine živil, ob tem smo se posebej posvetili tudi živilom, ki sestavljajo tradicionalni slovenski zajtrk. Živila smo spoznavali tudi preko knjig Škrat Brokolino, Od pšeničke do potičke in Čebele. Prisluhnili smo zvokom čebel, in naredili pogrinjek za tradicionalni slovenski zajtrk v obliki satovnic, na katere je vsak otrok narisal svojo čebelo. Igrali smo se glasbeno didaktično igro čebele in ob tem krepili služno pozornost. Skupaj smo zamesili testo za kruh in otroci so oblikovali bombetke, ki so jih premazali z jajcem ter nanje posuli sezam in mak. Tradicionalni slovenski zajtrk smo imeli ob glasbi z lepo okrašeno mizo, ki so jo krasili izdelki otrok in svečke, ki so naredile posebno vzdušje. Otroci so se počutili zelo dobro, ko so živila tradicionalnega slovenskega zajtrka pojedli v tako skrbno pripravljenem okolju.
V oddelku Jagode smo se pogovarjali o hrani (jabolko, kruh, maslo, med, mleko) in se seznanili s pomenom lokalno pridelane hrane. Barvali smo pogrinjke in tako vizualno spoznali živila in se naučili, kako jih pravilno umestiti na pogrinjek. Spoznali smo deklamacijo Jabolko. Ob novi pesmi Tri čebele pa smo uživali v gibalnem prikazu, oblečeni v čebele. Ogledali smo si risanko Čebelice Maje: Rojstvo Maje. Pripravili smo polico dobrot in tržnico TSZ izdelkov. Preko igre so tako otroci spoznali razvrščanje živil in pomembnost domačih izdelkov. Tržnica je otroke navdušila, saj so se lahko vživeli v vloge prodajalcev in kupcev.
V oddelku Mucki smo slovenski tradicionalni zajtrk obeležili z obsežnim pogovorom o živilih, ki so zanj značilna. Otroci so od doma prinesli sličice, jih v vrtcu izrezali, razvrstili po vrsti živil in jih nalepili na plakate. Raznolike dejavnosti so potekale skozi cel teden, slovenski tradicionalni zajtrk smo zaključili v petek z bogatim zajtrkom in posebnimi pogrinjki.
Pri Srnah smo se pogovarjali o zdravi in nezdravi prehrani, izrezovali sličice hrane in si z njimi zapolnili svoje papirnate krožnike. V telovadnici smo se gibali na gibalnem poligonu na temo čebel in medu (otroci so se “spremenili v čebele”, pobirali cvetni prah in ga preko posebne poti nosili v čebeljnak). Pripravili smo si posebno zgibane prtičke ter čebelice, s katerimi smo okrasili mize na dan tradicionalnega slovenskega zajtrka. Takrat smo prižgali tudi svečke in mirno jedli ob zvokih glasbe.
V oddelku Veverice so otroci izrezovali hrano iz reklamnih prospektov in jo razvrščali glede na število zlogov. Prebrali smo pravljico Čebela Adela. Vsak otrok je izdelal pogrinjek za Tradicionalni slovenski zajtrk, in sicer čebelico iz papirnatega krožnika. Na spletu smo si ogledali tudi oddajo o TSZ in se pogovarjali, zakaj je pomembno, da izberemo lokalno hrano. Obiskali smo gozd in raziskovali, kako jeseni in pozimi živali dobijo hrano. Preizkusili smo se v vlogi pravih veveric. Vsak otrok je skril 5 koruznih zrn, nato pa jih je moral najti. S koruznimi zrni smo nahranili tudi ribe v reki Temenici.
zbrala in uredila Tina Nikolić