MIRNA PEČ
Â
V sklopu projekta Zgodbe turizma smo se z otroki pogovarjali o kraju Mirna Peč in okoliških vaseh. Otroci so imeli nalogo, da se o krajih, njihovih značilnostih, zgodovinskih dogodkih in krajevnih običajih pozanimajo pri starših in starih starših. Kmalu smo izvedeli, od kod izvira ime naselja Šranga (ime je dobilo po pobiranju cestnine za konjske vprege). Seznanili smo se, da v Mirni Peči obstajajo različna društva. Pomembni občani, ki so se rodili v mirnopeški dolini, so Lojze Slak, Tone Pavček, Ludvik Starič, Alojz Kastelic …Â
Nekega dne smo se odpravili na opazovalni sprehod po Mirni Peči. Opazovali smo hiše, naselja, naravo. Videli smo kar nekaj starih zgradb, ki so pod spomeniškim varstvom. Našli smo zemljevid kraja in si pobliže ogledali znamenite stavbe ter jih poslikali.
Obiskali smo staro kovačijo pri Zajčevih, ki je občasno še delujoča. Otrokom so bile najbolj všeč podkve.
Na internetni strani smo našli še nekaj legend o imenu Mina Peč.
Mirna Peč je ime dobila po reki Temenici, ki teče skozi kraj. Prvotno poimenovanje »Nirna Peč« izvira iz slovanskega glagola »nyrati«, ki je pomenil »prihajati iz zemlje«; Peč pa se nanaša na pečino v Zijalu nad Mirno Pečjo, izpod katere ponikalnica pride na dan.
Po ljudskem izročilu se izvor imena Mirna Peč pogosto pojavlja v različnih zgodbah. Hudomušneži pravijo, da sta se nekega večera nemirna hlapec in dekla na peči prepirala, ko je gospodar izza mize dejal: »Mir na pêč!« Drugi razlagajo, da so v pečini v Zijalu bivale divje čebele. Imele naj bi dosti medu, a ker nihče ni mogel ponj, se je ta razlival po skalah v reko in tako je dolina dobila imeÂÂÂ »Medna Peč«.
Â
Viri:
1. Mirna Peč. Dostopno na: http://sl.wikipedia.org/wiki/Mirna_Pe%C4%8D. Pridobljeno 4. 3. 2015.
2. Ustni viri (starši, stari starši vrtčevskih otrok).
ÂÂ
Prispevek pripravili Mateja Bevc in Andreja R: Obrekar